Videokonference

Z HelpDesk

Potřebujete se spojit s více kolegy, kteří jsou z jiného města či z jiné země? Nebo chcete uspořádat prezentaci či přednášku pro širší publikum a vysílat ji přes internet? Na této stránce naleznete popis některých služeb, které jsou k těmto účelům určeny. Najdete zde krátké shrnutí k čemu je služba určená a odkazy na samotnou službu či stránky poskytovatele, kde se o službě dozvíte více.

Komunikujte snadno a zvesela :)

Videokonferenční a videoprezentační možnosti v síti Webnet

V několika následujících odstavcích si krátce popíšeme výhody a nevýhody těchto služeb a ukážeme si, kde hledat další informace, a jak se ke službě přihlásit. Seznam je řazem v abecedním pořadí. Tento seznam není konečný a obsahuje jen výčet několika málo služeb, které poskytujeme nebo doporučujeme pro uživatele ZČU. Pokud budete hledat na internetu, tak můžete najít mnoho dalších nástrojů, které mohou posloužit stejně jako zde uvedené nástroje.

Adobe Connect

Služba Adobe Connect je webkonfereční software od společnosti Adobe. Tento nástroj je poskytován v rámci e-infrastruktury CESNET. Slouží pro schůzky pracovním skupin, kde je potřeba interaktivně pracovat se sdílenými materiály, pořádání seminářů a přednášek pro širší publikum atp.

Výhody

 • služba je pro akademické a vzdělávací instituce v ČR je nabízena zdarma v rámci přístup k e-infrastruktuře CESNET.
 • možnost použití interaktivních pomůcek
 • chat s účastníky
 • na PC není potřeba instalovat žádnou aplikaci
 • desítky až stovky účastníků

Nevýhody

 • Pro připojení je potřeba využít PC nebo mobilní aplikaci, nelze se připojit s pomocí telefonu

Jak se ke službě přihlásit?

Informace o službě a návody, jak se k ní připojit najdete na webu poskytovatele služby.

Jaké vybavení potřebuji?

Na počítačích s operačními systému Windows, Linux a OS X postačí webový prohlížeč s podporou Adobe Flash. Pro kontrolu funkčnosti modulu můžete využít test nainstalované verze.

Na mobilních zařízením je potřeba doinstalovat aplikaci Adobe Connect Mobile. Pro stažení mobilních aplikací můžete využít následující odkazy do příslušných obchodů pro platformu iOS a Android.

Cisco WebEx

Cisco WebEx je webkonfereční nástroj, stejně jako předchozí, který lze použít pro schůzky pracovních skupin či pro prezentace a přednášky pro širší publikum s použitím interaktivních nástrojů.

Výhody

 • interaktivní nástroje pro prezentaci, sdílení plochy atp.
 • možnost nahrávání v průběhu
 • možnost použít běžný telefon pro audio připojení
 • podporovány všechny platformy (Win, Linux, OS X, iOS, Android)

Nevýhody

 • služba je zpoplatněna (do 3 účastníků ji lze využít zdarma)
 • nutno instalovat aplikaci na všech platformách

Jak se ke službě přihlásit?
Bližší info o použití služby naleznete na stránkách poskytovatele.

Jaké vybavení potřebuji?
Na PC je potřeba nainstalovat potřebný software, instalace tohoto software vám bude nabídnuta při prvním pokusu o přístup ke službě. Pro stažení mobilních aplikací můžete využít následující odkazy do příslušných obchodů pro platformu iOS a Android.

Google Hangouts

Služba Google Hangouts slouží pro pořádaní menších videokonferenčních hovorů v rámci pracovního týmu, s možností využít interaktivních nástrojů pro sdílení obsahu. Služba je poskytována v rámci balíků služeb Google Apps for Education všem zaměstnancům a všem studentům technických fakult ZČU. Tato služba je také dostupná pro všechny uživatele freeware služeb společnosti Google.

Výhody

 • podporovány všechny platformy (Win, Linux, OS X, iOS, Android)
 • interaktivní nástroje pro sdílení obsahu
 • integrace s dalšími službami Google (např. Google Drive)
 • součástí chat
 • zdarma

Nevýhody

 • limit 15 účastníků
 • nutno nainstalovat plugin do prohlížeče

Jak se ke službě přihlásit?
Přihlaste se ke službě Google Apps pomocí vašeho Orion konta na adrese gapps.zcu.cz. Po přihlášení přejděte na stránku google.com/hangouts. Videokonferenci zahájíte stisknutím tlačítka "Start a video Hangout", které je umístěno v pravém dolním rohu.

Jaké vybavení potřebuji?
Služba podporuje všechny dostupné platformy. Na počítačích je potřeba si nainstalovat zásuvný modul do prohlížeče, dostupný ke stažení zde. Pro stažení mobilních aplikací můžete využít následující odkazy do příslušných obchodů pro platformu iOS a Android.

Google Youtube Live Stream

Google Youtube Live Stream je součástí služby Google Youtube. Služba je poskytována v rámci balíků služeb Google Apps for Education všem zaměstnancům a všem studentům technických fakult ZČU. Je to nástroj pro vysílání živého vysílání i video záznamů prostřednictvím rozhraní Youtube.

Výhody

 • možnost vysílat živě nebo s časovým odstupem
 • jednoduché nastavení - lze využít nástroje Google Hangouts on Air (viz nástroj výše), díky kterému snadno dokážete sdílet interaktivní obsah s publikem
 • pokročilé možnosti pro připojení pokročilejších nástrojů pro záznam videa (videokamery, prezentační nástroje atp.)
 • možnost vysílat po celém světě pro milióny účastníků, nebo omezit pouze na přihlášené uživatele s organizace ZČU
 • možnost využití dalších služeb pro interaktivitu s účastníky (např. komentáře pro zasílání otázek, atp.)

Nevýhody

 • Služba není určena přímo pro videokonference, spíše pro prezentace a přednášky pro široké publikum

Jak se ke službě přihlásit?
Přihlaste se ke službě Google Apps pomocí vašeho Orion konta na adrese gapps.zcu.cz. Po přihlášení přejděte na stránku youtube.com/my_live_events. Zde již můžete začít vytvářet vysílání pomocí tlačítka "New live event".

Návod na vytvoření vysílání najdete na stránkách supportu Google.

Jaké vybavení potřebuji?

Stačí Vám PC s instalovaným zásuvným modulem pro Google Hangouts, viz odkaz pro stažení u popisu této služby. Pokud chcete využít pokročilejší vybavení (kamery, prezentační techniku, střihový software atp.), pak je potřeba postupovat dle doporučení, které najdete při vytváření vysílání.

H.323

H.323 je označení pro doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU-T. Toto doporučení obsahuje specifikace přenosový protokolů a audiovizuálních kodeků, které je vhodné použít pro bezproblémový přenos při videokoferencích. Z toho plyne, že pro použití této technologie je potřeba mít k dispozici zařízení, které takové specifikace splňuje. Může se jednat o hardwarové či softwarové vybavení. Zároveň je potřeba, aby přenosová síť, na které ji chceme provozovat, poskytovala dostatečnou kvalitu přenosu (QoS - Quality of Service). V našem případě jsou potřebné podmínky v síti CESNET splněny a služby poskytovány pro všechny vzdělávací a výzkumné instituce v ČR.

Výhody

 • robustní řešení
 • optimalizovaný přenos

Nevýhody

 • nutno mít vhodné HW nebo SW vybavení
 • musíte mít v síti vytvořen přípojný bod, ke kterému se přihlašují všichni účastníci

Jak se ke službě přihlásit?
Pro přihlášení je potřeba mít vytvořen přípojný bod na serverech v infrastruktuře. Více informací o tom, jak takový bod získat najdete na stránkách poskytovatele služeb, sdružení CESNET.

Jaké vybavení potřebuji?
Pro použítí je potřeba HW nebo SW vybavení. Pro ověření, zda vaše pracoviště má k dispozici HW zařízení pro H.323 konference kontaktujte svého lokálního správce. Pro použití SW nástroje navštivte stránky poskytovatele služeb, sdružení CESNET, kde najdete popis služby a potřebné odkazy pro stažení SW klienta.