Google Drive/Sdílení souboru osobám

Z HelpDesk

V Gapps existuje možnost sdílení. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na Vámi zvolený soubor a označit Sdílení.

Nejprve si vybereme uživatele v rámci ZČU. Rozklikneme horní položku Může upravovat.

Okno pro sdílení souboru

Zde si vybereme možnost Kdokoli v doméně Západočeské univerzity. Musíme ještě zvolit možnost úprav (upravovat, komentovat a zobrazit).

Nastavení práv pro členy ZČU

Nyní musíme zadat Gapps email do položky Lidé: login@gapps.zcu.cz a samozřejmě nesmíme zapomenout nastavit možnost úprav.

Nastavení práv pro jednotlivého člena

Pokud sdílíme soubor přes školní e-mail, musíme zadat univerzitní e-mail do položky Lidé (login@students.zcu.cz). Jestliže dotyčný uživatel nemá školní e-mail propojený s Gapps, objeví se upozornění. Potvrdíme tlačítkem Ano a sdílení je dokončeno.

Potvrzení upozornění

Existuje možnost vyhledat konkrétní uživatele a pozvat je ke sdílení. V položce Pozvat uživatele vyberte uživatele. Potvrďme Odeslat a zmíněným uživatelům se odešle pozvánka k úpravám.

Sdílení určitým osobám

Lze sdílet soubory i veřejně před odkaz (nastavení práv je také možné a to stejně jako při sdílení na mail). Ten získáme, pokud klikneme na možnost v pravém horním rohu okna Získat odkaz ke sdílení. Vygenerovaný odkaz můžeme veřejně kopírovat nebo sdílet.

Sdílení přes odkaz

Sdílení pomocí Skupin Google

Pokud již máte vytvořenou nějakou skupiny nebo jste byli k nějaké pozvaní musíte pro sdílení souborů všem členům skupiny znát její e-mailovou adresu. Tu zjistíte na [|Stránce Skupin Google]. Zde kliknete na Mé skupiny a dále na název skupiny jejíž e-mail chcete zjistit. V zobrazení skupiny kliknete na odkaz O skupině a na stránce vyhledáte položku E-mailová adresa skupiny.

Zjištění e-mailové adresy skupiny

Tuto e-mailovou adresu můžete nyní použít jako klasickou adresu pro sdílení souboru (viz výše).