IT na cestách

Z HelpDesk
Civenka-IT na cestach.png
Ke stažení
Letáček A4 ve formátu PDF

Studenti, ale i zaměstnanci ZČU, občas musí opustit kampus své alma mater, ať už je důvodem služební cesta, studijní pobyt nebo jen obyčejné volno. Pak se vám mohou hodit některé služby, které vám CIV může poskytnout, a které mohou pobyt mimo ZČU zpříjemnit, případně usnadnit řešení některých problémů.

Nastavte si změnu hesla po telefonu!

Zapomenuté heslo není problém, pokud můžete osobně navštívit HelpDesk ... jak to ale zařídit třeba v zahraničí, kdy je cesta do Plzně komplikovaná? Pokud si aktivujete změnu hesla po telefonu, mohou vám pracovníci HelpDesku zavolat na zadané číslo, ověřit vaši totožnost a sdělit vám heslo i vzdáleně.

Ke změně hesla po telefonu je potřeba:

 1. Mít předem nastaven souhlas s touto službou a vyplněno telefonní číslo pro zpětné volání - nastavuje se na stránkách portálu v sekci -> Orion konto -> Souhlas se změnou Orion hesla na dálku
 2. Znát své rodné číslo a číslo JIS karty
 3. Zavolat HelpDesk CIV: +420 377 638 888

Operátor pak následovně:

 1. Zavolá na vámi zadané číslo
 2. Ověří Vaši totožnost kontrolou vybraných číslic z vašeho rodného čísla a čísla JIS karty
 3. Nastaví nové heslo a sdělí vám jej

Služba musí být předem povolena, jinak nemůžeme vědět, kam zavolat a požadavek na změnu hesla nebude akceptován.

Zkontrolujte si funkčnost sítě eduroam na svých zařízeních

Síť eduroam se vyskytuje na mnoha tuzemských i zahraničních univerzitách a bylo by škoda nevyužít kvalitního připojení zadarmo. Mapu pokrytí najdete na stránkách http://www.eduroam.org/.

 1. Zkontrolujte si, že vaše zařízení je nastaveno podle návodů na stránkách http://eduroam.zcu.cz a ověřte, že se umí připojit do sítě eduroam na ZČU.
 2. Pamatujte hlavně na to, že kdekoliv mimo ZČU musíte za svůj Orion login dát doménu @zcu.cz (např. medabeda@zcu.cz), aby místní síť poznala z jaké spřátelené organizace pocházíte a kde si má ověřit vaše heslo pro mobilní připojení.
 3. Zapomenete-li své heslo pro mobilní připojení, nebo vyprší-li vám jeho platnost, můžete si nastavit nové (nebo prodloužit stávající) na stránce http://eduroam.zcu.cz. Nutnou prerekvizitou je však přihlášení se Orion jménem a heslem.

Nainstalujte si VPN v klidu domova

Řada služeb, například úložiště dokumentů a některé webové stránky jsou omezené pouze pro uživatele nacházejících se v univerzitní síti. Služba VPN (Virtual Private Network - virtuální privátní síť) s využitím šifrovaných spojení zařídí, že se univerzitní síť WEBnet rozšíří až k vašemu zařízení. Ve výsledku má počítač IP adresu z univerzitního rozsahu a vůbec se navenek tváří, jako by byl přítomen v univerzitním kampusu, takže získáte přístup také do vnitřní sítě ZČU.

Zkotrolujte si nastavení mobilního telefonu

Automatické datové přenosy jsou dnes běžnou záležitostí. Máte-li v domácím prostředí paušál na neomezený přenos dat, určitě to neplatí v zahraničí. Automatické datové připojení pak může vygenerovat poměrně velký účet. Lze tomu předejít například blokací datových přenosů pro zahraničí. Pro operátora O2 najdete pokyny v článku Aktuality:Blokace datových přenosů v zahraničí, u jiných operátorů se podívejte na jejich stránky.

Půjčte si IT techniku od CIV

Pokud vyrážíte do zemí, kde se bojíte o svojí IT techniku, tak můžete využít techniku, kterou vám zapůjčí CIV.

Co si můžete zapůjčit?

 • Mobilní telefon s účtem spravovaný CIVem a neohrozíte tak svoji Android/Apple identitu.
 • Notebook, který je vybaven plným zabezpečéním ve správě CIV. Nemusíte tak vozit svůj notebook se všemi daty.

Kde o zapůčjčení požádat?

Požadavek zašlete na adresu helpdesk@zcu.cz.