Aktuality:Varování před aplikací TikTok

Z HelpDesk

NÚKIB doporučuje nepoužívat aplikaci i na zařízeních běžných uživatelů, proto aplikaci nepoužívejte na zařízeních ZČU, na vlastních si použití dobře rozmyslete. Pokud potřebujete aplikaci používat ke své pracovní činnosti, konzultujte bezpečnostní opatření s pracovníky CIV.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti. Tou je instalace a používání aplikace TikTok na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům kritické informační infrastruktury, informačním systémům základní služby a významným informačním systémům.

Důvodem varování je dle NÚKIB kombinace vlastních poznatků a zjištění kombinovaná s informacemi od partnerů. Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou data sbírána a zpracovávána.

V neposlední řadě vychází varování také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok.