Skrývání přípon v systémech Windows

Z HelpDesk
Verze z 16. 2. 2024, 15:52, kterou vytvořil Ferusvi (diskuse | příspěvky) (Přidání návodu na postup ve Windows 10.)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Civenka-Skryvani-Pripon-Ilustrace.png

V operačních systémech MS Windows je implicitně zapnutá volba Skrývání přípon známých typů, pravděpodobně kvůli hezčímu vzhledu názvu a neobtěžování uživatele nadbytečnými informacemi. V některých případech však může být tento přístup k zobrazování názvu souboru nevýhodný až nebezpečný.

Co je to přípona souboru

Každý soubor má svůj název jehož součástí je také přípona, která specifikuje typ obsahu, tj. zda se jedná a spustitelný program, textový dokument, tabulku, graf, hudbu a podobně. V současných operačních systémech se za příponu považuje skupina znaků na konci názvu, které jsou od zbytku odděleny tečkou (např. obrazek.jpg, graf.xls, apod.). Tečka však může být použita i v názvu souboru (např. Obrázek č.1 - ul. B. Němcové za soumraku.jpg).

Po dvojitém kliknutí nebo po stisknutí klávesy enter je podle přípony vybrán a spuštěn správný program, který umí s daným obsahem zacházet. Například obrazek.jpg je otevřen grafickým programem, zatímco pro graf.xls je vybrán tabulkový procesor.

Skrývání přípon

Tvůrci operačního systému Windows se domnívají, že uživatelé informaci o příponě nemusejí vůbec znát, vždyť se přeci vždy spustí správný program. Pokud náhodou přijde řada na neznámou příponu, je uživateli nabídnut seznam dostupných programů, aby vybral vhodného kandidáta pro otevření. Proto je implicitně nastaveno skrývání souborů se známou příponou.

Problém nastává pokud nějaký zlý hoch (případně zlé děvče) vezme virus, což je spustitelný program (exe) a pojmenuje jej například

Důkaz o kontaktu s mimozemskou civilizací.jpg.exe


Uživateli, který má skryté přípony, se pak zobrazí bez koncového exe:

Skrývání přípon v systémech Windows7.obrazek1.jpg

Uživatel tedy skutečnou příponu exe nevidí a domnívá se, že jde o neškodný obrázek jpg. Z popisku souboru (viz červený rámeček) sice lze vidět, že se jedná o aplikace a ne obrázek, ale toho si málokdo všimne. Proto je doporučeno skrývání přípon souboru známých typů vypnout - přes menu "Uspořádat" (viz zelený rámeček).


Dále je potřeba kliknout na "Možnosti složky a hledání:

Skrývání přípon v systémech Windows7.obrazek2.jpg


Následně se přepnout na záložku "Zobrazení" a zrušit zaškrtnutí u položky "Skrýt příponu souborů známých typů" a potvrdit tlačítkem OK:

Skrývání přípon v systémech Windows7.obrazek3.jpg


Výsledkem je, že uživateli je zobrazena správná přípona a hned ví na čem je:

Skrývání přípon v systémech Windows7.obrazek4.jpg

Odkrytí přípon souborů ve Windows 10

Ve Windows 10 je postup podobný. Nejprve je zapotřebí otevřít průzkumník souborů, kliknout vlevo nahoře na tlačítko Soubor a v něm na volbu Změnit možnosti složky a hledání:

W10-Průzkumník.png

Následně je již postup stejný, jako výše ve Windows 7.