LPS:Orion7/FR-CESNET/Orion 7 notebook

Z HelpDesk

Orion 7 notebook

Tato stránka obsahuje dokumentaci k notebooku Orion 7

Rozdíl mezi Orion 7 notebookem a Orion 7 stanicí

U Orion 7 notebooku není trvale zajištěna konektivita do sítě ZČU, z tohoto důvodu nelze využít roamované profily a přímou instalaci softwarových balíčků z ze síťového úložistě (AFS). 
Notebook je zařazen do vlastní organizační jednotky na doméně, kde jsou aplikovány mírně odlišné politiky.
Notebook je implicitně zařazen do kategorie K3, uživatel má administrátorská práva.
V Orion 7 jsou instalační balíčky implicitně stahované na lokální disk, odkud se instalují při vypnutí/restartu PC, toto chování je shodné s pevnou stanicí.

Postup instalace Orion 7 notebooku

Potřebné vybavení

* Síťová konektivita v rámci ZČU, dostupná ethernetovým kabelem, nikoli Wi-Fi
* LiveCD, případně Hiren's boot CD
* Admin práva do DB strojů, McAfee ePo a do Saurona

Registrace notebooku do sítě

* Notebook je třeba zaregistrovat do DNS přes Saurona

Zadání informací do DB strojů

Admin práva
* Dále je nutné zadat orion-loginy uživatelů, kteří mají mít na PC administrátorská práva, oddělené středníky. Tito uživatelé budou na PC nastaveni jako administrátoři automaticky.
MAC adresa
* Do DB strojů je bezpodmínečně nutné zadat správnou MAC adresu a hostname. Notebook si při prvním spuštění nastaví zprávný hostname podle DB strojů, bez ohledu na aktuální DNS jméno a segment sítě na který je registrován. Tato informace je získána právě na základě MAC adresy.

Spuštění Linuxu z PXE

* Po úspěšné registraci do DNS stačí nastavit spuštění PC z PXE, nabootovat ze sítě a pomocí FAI nebo install.sh stroj reinstalovat.

Alternativní puštění Linuxu z LiveCD

* V případě že nefunguje PXE, je možné použít libovolnou Live distribuci linuxu, která na PC bude fungovat a najde síť. Spustíme tedy PC z Live CD a počkáme na konzoli.

Rozdělení pevného disku

* Pro rozdělení disku použijeme program "cfdisk", ovládání je intuitivní. Disk rozdělíme v poměru 60-80GB pro systém, zbytek pro data. Recovery partition lze zachovat, ale není to nutné. Typ oddílů ntfs, systémový oddíl bootable.

Formátování disku D:

* na disku D: vytvoříme filesystém příkazem mkntfs /dev/sda(číslo oddílu) -f -L Data

Stažení instalačního obrazu

* scp orion-login@eryx.zcu.cz:/afs/.zcu.cz/i386_nt35/installimg/images/xp_install/Orion7/image.dd.gz /dev/stdout | zcat | dd of=/dev/sda(číslo systémového oddílu) bs=16M

Nafouknutí NTFS oddílu

* ntfsresize /dev/sda(stejné číslo) -f

Restart

* reboot

Spuštění notebooku

Instalace HW

* Po prvním spuštění proběhne scandisk, následně bude probíhat instalace HW, stejně jako u standardní instalace Windows 7

Přejmenování PC

* Po automatické instalaci HW a několika restartech naběhne modré pozadí Win 7, stiskem ALT + TAB je možné monitorovat průběh skriptu. Pokud bude dostupná síť, během maximálně 5ti minut dojde k přejmenování PC, pokud ne, odklikáním hlášek lze zjistit možnou příčinu (další hláška se skrývá pod hláškou o přejmenování). Po přejmenování proběhne restart.

Zařazení do domény

* Po restartu se spustí část zažazení do domény, lze použít diagnostiku zmíněnou výše u přejmenování PC. Poté opět dojde k restartu.

Úvodní instalace Software

* Po úspěšném zařazení do domény a restartu se spustí úvodní instalace softwarových balíčků a okno Orion7info. Poté již je možné se přihlásit, po přihlášení a odhlášení, nebo restartu se pak i aktualizuje pozadí na přihlašovací obrazovce.

První přihlášení

* Přihlásit se lze bez problémů ihned po instalaci SW, přesto je restart doporučen.

Kontrola softwarového úložiště

D:\Software.7
* Na disku D:\ by se měl nacházet skrytý a systémový adresář Software.7 s omezeným oprávněním k přístupu, pokud zde nebude, po dvou až třech 
hodinách běhu notebooku by měla proběhnou aktualizace úložiště a stažení balíčků. Alternativně lze z příkazové řádky spuštěné pod správcem spustit 
příkaz "instmgr update"

Ovladače

* Na notebooku budou velmi pravděpodobně chybět ovladače, nebo podpůrný SW na touchpad, který bude nelidsky pomalý. 
Ovladače zvuku,  grafické karty, případně další zařízení bude nutno ručně a individuálně doinstalovat.

Administrátorská práva

Ověření správného nastavení práv pro uživatele
* Příkazem net localgroup administrators získáme výpis uživatelů ve skupině administrators, 
zkontrolujeme zdali sedí s informací zadanou do DB strojů. Přidání uživatele do seznamu 
stačí přes DB strojů, odebírání zatím není řešeno.

Nastavení zálohování

* V případě že disk D: bude minimálně 2x větší než C:, lze nastavit vestavěné zálohování, obsažené ve Windows 7. 
Po stisku klávesy Win, stačí napsat "zálohování", spustit program, vybrat jako cíl zálohy disk D:, zahrnout bitovou kopii, 
a vybrat případně další složky.
* Nastaveni zalohovani uzivatele
http://support.zcu.cz/index.php/CobianBackup

FAQ, aneb Otázky a odpovědi

Zde je prostor pro Vás

Orion7info hlásí: waiting for other instances....

* [instmgr.cmd] může běžet pouze v jedné instanci, aby se nepotkaly dvě instalace, nebo si nemazal instalační soubory pod rukama, 
z tohoto důvodu si vytvoří zámek do registru, na který se ptají ostatní instance, pokud na něj narazí čekají maximálně půl hodiny a poté se    ukončí.
První instalace probíhá rovnou z AFS kůli rychlosti, na pozadí se ale pět minut po spuštění PC bez ohledu na uživatele spustí aktualizace  lokálního úložiště.. "[instmgr.cmd] update all" která kopíruje všechny balíky z AFS na lokální disk D: do adresáře Software.7
První kopírování trvá dlooooouho, protože je toho hodně, pokud tedy ihned po instalaci dáte reset, bude "[instmgr.cmd] install all" ve skriptu  sys_shutdown.cmd čekat až skončí update. Nechte jej prosím doběhnout. Každé další spuštění pak bude instalovat pouze SW z D:\Software.7, který se  tam nahraje automatickou aktualizací. Instalace bude probíhat během vypínání nebo resetu PC.