OpenCMS/Práce s dokumenty a obrázky

Z HelpDesk
< OpenCMS
Verze z 30. 9. 2010, 20:05, kterou vytvořil Svamberg (diskuse | příspěvky) (přidáno záhlaví, jinak je narusuvana hlavni stranka)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Vkládání a práce s dokumenty či obrázky v OpenCMS.

Vkládání obrázků a dokumetů

Kromě vytváření stránek umožňuje OpenCMS vkládat obrázky a dokumenty. K ukládání těchto souborů slouží speciální adresáře (galerie). K ukládání dokumentů (doc, pdf, xls) slouží galerie dokumentů. Obrázky je možné ukládát do obrázkové galerie. Dokumenty a obrázky lze vkládat kamkoliv do OpenCMS, ale výhodou těchto specializovaných adresářu je jejich integrace v editoru stránek, ve kterém je snadné procházet dostupné galerie a vkládat jejich obsah do stránky.

 1. Nahrání souboru z Vašeho disku spustíte stisknutím tlačítka Upload. Soubor bude nahrán do aktuálního adresáře.
  Workplace-specialne-adresare.png
 2. Objeví se formulář, ve kterém vybere soubor z Vašeho počítače, který chcete vložit do OpenCMS. K výběru slouží tlačítko Procházet. Tento formulář umožňuje vložení pouze jednoho souboru. Pokud tedy chcete vložit více souborů najednou, můžete je na svém počítači "zazipovat" a zaškrtnou volbu Unzip file. Systém pak všechny soubory uložené v zip archívu rozbalí a vloží do OpenCMS. Pokračujte kliknutím na Continue.
  Poznámka: vkládaný soubor by neměl ve svém názvu obsahovat diakritiku
  Upload1-popisky.png
 3. V dalším kroce se objeví formulář, ve kterém můžete nastavit jméno a typ vkládaného souboru. Typ vkládáného souboru není v 99% nutno měnit. OpenCMS podle přípony souboru zjistí zda-li jde o dokument nebo o obrázek. Pokud jsou v názvu vkládaného dokumentu nějaké nepovolené znaky (diakritika, mezery), jsou nahrazeny otazníkem. Je vhodné dát dokumentu smysluplný název. Pokračujte tlačítkem Continue.
  Upload2-popisky.png
 4. V následujícím kroku můžete upravit titulek vkládaného dokumentu. Ten se zobrazí např. najetím na odkaz, který ukazuje na vkládáný dokument. Tlačítkem Finish ukončíte vkládání dokumentu.
  Upload4-popisky.png

Další způsob vkládání souborů

Soubory lze vkládat také přes speciální formuláře, které poskytují galerie obrázků a dokumentů.

 1. Otevřte kontextové menu galerie a zvolte akci Open gallery.
  Gallery1-popisky.png
 2. Objeví se nové okno, ve kterém uvidíte seznam obrázku a jejich náhledů ve vybrané galerii. Obrázek otevřete kliknutím na jeho zmenšenou verzi. V dolní částí se pak objeví obrázek v plné velikosti a můžete ho zde smazat, publikovat nebo upravit jeho titulek. Pokud chcete vložit nový obrázek (dokument) do galerie klikněte na ikonku vlevo nahoře.
  Gallery2-popisky.png
 3. Objeví se stejný formulář jako v 2. kroku. Postup vkládání souboru je stejný. Jedinou změnou je menší okno, ve kterém celá operace probíhá a někdy budete muset ručně přejít na konec formuláře a potrvdit volbu (kliknout na Continue).
  Gallery3-popisky.png
 4. Nový soubor uvidíte v otevřené galerii. Galerii zavřete zavřením okna prohlížeče, ve kterém se otevřela. Nezapomeňte, že i dokumenty a obrázky je potřeba publikovat.

Práce s dokumenty a obrázky v editoru

S obrázky a dokumenty lze velmi snadno pracovat v editoru stránek. Typické operace jako je vložení obrázku na stránku a odkazu na dokument jsou jednoduché.

Obrázek vložíte kliknutím na ikonku obrázkové galerie. Otevře se Vám okno, ve kterém vyberete z jaké galerie chcete vložit obrázek. Pak kliknete na miniaturu obrázku, který chcete vložit a celý obrázek se objeví v dolním panelu. Kliknete na zelenou "fajfku" a tím ho vložíte na stránku.

Odkaz na dokument vložíte obdobně. Kliknete na ikonku galerie dokumentu a otevře se Vám okno, ve kterém vybere z jaké galerie chcete vložit dokument. Kliknete na název vkládaného dokumentu a stejně jako u obrázku potvrdíte jeho vložení zelenou "fajfkou". Na stránku se vloží odkaz, který se bude jmenovat stejně jako vkládaný dokument. Pokud před otevřením galerie dokumentů označíte nějaký text, bude tento po vložení odkazu na dokument změněn na hyperlink, který bude ukazovat na vybraný dokument.

Newpage4 editor-popisky.png